Az önismeret nem magányos út - Ezért fontos egy segítő szakember

Mi az a három dolog, aminek a hiánya szinte észrevétlenül is fájdalmasan alakítja az életünket? És vajon mi kell ahhoz, hogy valóban változni tudjunk? Az Antal Oliviával készült beszélgetésből hoztunk részleteket.
Azt szoktam mondani, hogy nem kell hinni, és nem is szabad hinni. Tapasztalni kell, figyelni, tanulni, olvasni, és ahogy megyünk az időben, az életkorunkkal haladunk előre, úgy eljön az a pillanat, amikor rájövünk arra, hogy egy nagyobb rendszer része vagyunk, mint amit az öt érzékszervünkkel venni tudunk.
Mi az a 3 dolog, ami szükséges a jóllétünkhöz?
Három olyan szó van, ami nélkül az emberi lét nagyon fájdalmas tud lenni: ha valakinek az életéből hiányzik a szeretet, a nagyra értékelés, és a biztonság. Hogyha ez a három nincs meg, akkor az élet nagyon fájdalmas tud lenni. És akkor, amikor ebből a háromból valamelyik alacsonyan van jelen, megkopik, vagy nincs jelen valaki életében, akkor eljön az az idő, amikor el kell gondolkozzon azon, hogy milyen támogató rendszereket hív be az életébe.
És itt jönnek be a segítő szakemberek.
Mi a segítő szakemberek szerepe az én-fejlesztésben?
A pszichiátertől a pszichoterapeután által a pszichológuson keresztül a coach-ig, és még számtalan tematikus terapeután keresztül sokféle segítő szakember van, akik arra szerződtek magukkal és a világgal, hogy segítenek másoknak jobb életet kialakítani.
Egy igazán jó szakember sokféle képződésen esik túl, különböző szintű képződéseken, több módszertant használ, és a több módszertan ötvözete és az ő személyisége adja azt a támogatást, amit egy másik embernek adni tud, hogy a másik embert kísérni tudja az önfejlődésben vagy a problémáinak a megoldásában.
Gyakorlatilag nem tudunk nem fejlődni, ha elkezdünk a problémáinkkal foglalkozni.
Miért fontos a nagyra értékelés vágya?
Visszatérve a 3 szóhoz - szeretet, biztonság, ezekre egyértelmű, hogy vágyunk. Általában a nagyra értékelésen szoktak csodálkozni, hogy miért is tartozik ebbe a "három legfontosabb fogalom" csoportjába.
A nagyra értékelést úgy kell érteni, mint egyfajta jó értelemben vett csodálatot. Ez a létezésnek az a megélése, mint ahogy az anya az újszülött gyermekére néz, azzal az anyai imádó tekintettel. Amikor számára csak az újszülött van, és semmi mást nem tud kifejezni a tekintetével, a mimikájával, csak azt, hogy imádlak, csodálatos vagy, és egyedi vagy, számomra a legfontosabb.
És ennek az életérzésnek - ezt hívom én nagyra értékelésnek, vagy hívhatjuk csodálatnak is - valamilyen szinten jelen kell lennie az életünkben, hogy embernek érezhessük magunkat.
Ez sajnos nagyon gyakran elveszik. Azok között is elveszik, akik nagyon szeretik egymást, mert tematizálnak, mert mennek a feladatokkal, mert terveik vannak - és a közös tervek mentén pont azt veszítik el, amiért együtt vannak.
Ezért szükségesek a kapcsolatok az emberi életben
A nagyra értékelést másoktól van szükségünk megkapni, mert hát mi, emberek, kapcsolatban tudunk létezni. Kapcsolatban romlunk el, amint megszületünk, alakulunk a környezetünk hatására, és bármennyire is jó szándékúak a felnőttek körülöttünk, alakulunk. És amikor már valaki felnőttkorában arra jut, hogy segítséget kérjen, az azért van, mert az évek, évtizedek alatt formálódott, átalakult és "elromlott" a működése. Már nem tiszta létezési formában van, mint újszülött korában.
És mivel kapcsolatokban romlunk el, kapcsolatokban tudunk gyógyulni és fejlődni.
Ezért van létjogosultsága mindenféle segítő szakmának. Mert mindenki megy a saját folyamatával, de kapcsolatokban látjuk meg önmagunkat, a visszajelzésekben, az interakciókban tapasztaljuk meg magunkat.
Bármennyi könyvet is olvasunk el egyedül, az sajnos nem tudja hozni azt a mértékű és mélységű önismeretet, vagy inkább ezt az önmegismerést, amivel jobbá tudjuk tenni az életünket.
A mindenkori önmagunkhoz képest jobb emberek tudunk lenni, ehhez kell egy másik ember. Ez lehet akár a társunk is, vagy a szülőnk is, de a segítő szakember az egy neutrális, tiszta jelenléttel van ott, és visszajelzéseket ad, tükröt mutat - ezt pedig nem tudja pótolni senki, semmilyen könyvvel.
Utólag fontosnak tartom megjegyezni, hogy egy segítő könyv vagy munkafüzet mindenképpen jó kiindulási alap lehet ahhoz, hogy elkezdjünk foglalkozni magunkkal, új nézőpontokat kapjunk és tudatosan rálássunk olyan területeinkre, ahol eddig csak a minták, ösztönök szintjén működtünk. Ezeket a felismeréseken érdemes aztán segítő szakemberrel dolgozni tovább, hogy valóban tartós, mélyről jövő változást tudjunk elérni.
Itt nézheted meg a teljes beszélgetést:
A szerzőről: Antal Olivia Vezetői Coach és Gestalt Terapeuta, Powerflow tréner a pszichológia területein képződve jutott el addig, hogy egyéni konzultációkban, valamint online és személyes képzéseken támogatja az útjukon önmagukat keresőket 2015 óta.
2025-ben megjelent Én-építő program munkafüzete a belső munkát támogató 12 feladatot tartalmaz, melyek segítenek tisztábban látni a belső működéseket, feltérképezni az elakadásokat, és aktivizálni a rejtett erőforrásokat. Alkalmas egyéni feldolgozásra, továbbá hasznos segítő szakembereknek is a kliensi munkához.
Itt találod a kiadványt: Én építő program munkafüzet - Egy erős önvaló felépítésének és megerősítésének folyamata 12 gyakorlattal »