Kérdésed van? Írj nekünk! kapcsolat@antalcorporation.hu

Blog

Életközépi válság vagy életközépi váltás? 3 tévhit és egy új lehetőség

Antal Olivia
Antal Olivia
Életközépi válság vagy életközépi váltás? 3 tévhit és egy új lehetőség

Sokan félelemmel tekintenek az életközépre, különösen, ha belső bizonytalanság kíséri. De mi van, ha ez nem válság, hanem egy új életszakasz küszöbe? A cikkben három gyakori tévhitet tisztázunk az életközépi válságról, és bemutatjuk, hogyan lehet ebből az időszakból egy tudatos, önazonos életváltás kiindulópontja.

"Ami jó nekünk az élet délelőttjén, az ritkán jó nekünk az élet délutánján is." - Carl Gustav Jung

Az életközépi válság sokak számára ijesztő kifejezés. Mintha valami elromlott volna bennünk vagy körülöttünk, amit sürgősen javítani kellene. Pedig nem biztos, hogy válságról van szó - sokkal inkább egy átmenetről, amely lehetőséget kínál. 

Gestalt szemléletű személyiségfejlesztő trénerként gyakran kísérem klienseimet ezen az úton. És a tapasztalatom az, hogy a középkor nem a lezárásról, hanem egy új életszakasz megnyitásáról szól.

Erik Erikson pszichoszociális fejlődéselméletében a nyolc életfázis mindegyike egy-egy belső konfliktus köré szerveződik, amelynek megoldása új személyiségminőség kialakulásához vezet. A középkorú felnőtt életfeladata Erikson szerint a generativitás vs. stagnálás dilemmája.

Ez azt jelenti, hogy az egyén vagy képes értelmet adni annak, amit létrehozott, és továbbadja értékeit, vagy megreked, elveszíti belső motivációját és kapcsolatait önmagával és a világgal.

 

3 gyakori tévhit az életközépi válságról

 

1. "A válság azt jelenti, hogy elrontottam valamit."

Valójában a válság nem feltétlenül negatív. A görög krisis szó döntést vagy fordulópontot jelent. Az élet második feléhez új belső iránytű kell - ez természetes változási igény, nem hiba.

 

2. "Az életközép csak a kiüresedésről és veszteségekről szól."

Valóban, ilyenkor sok minden veszít a korábbi fényéből - de ez nem a vég, hanem az átrendeződés kezdete. A hangsúly nem a külső szerepeken, hanem a belső értékek és önazonosság megtalálásán van.

 

3. "Ha boldog vagyok, nem lehet életközépi válságom."

Sokan úgy érzik, minden rendben van velük és az életükkel, mégis ebben az időszakban fáradtságot, értelmetlenséget vagy ürességet élnek meg. Ez nem ellentmondás, hanem annak a jele, hogy az eddig működő megküzdési stratégiák ideje lejárt, és valami új kér figyelmet.

 

Életközépi váltás a Gestalt értelmezésében

 

Gestalt szemléletben nem címkézzük a nehézségeket. A jelen pillanatot vizsgáljuk: Hogy vagy most? Mit érzel, mire van szükséged? A figyelmünket nem a Miért? helyett a Hogyan? és a Most mi legyen? kérdésekre irányítjuk.

Ez az életszakasz lehetőség arra, hogy ne csak túléld, hanem felépítsd életed második szakaszát - élhetőbben, önazonosabban, értékek mentén.

Carl Gustav Jung úgy látta, hogy az emberi élet két felvonásból áll. Az elsőben az ego, a siker, az identitás, a szerepek, a külvilágban való helytállás kerül előtérbe. A másodikban viszont eljön az idő a lélek mélyebb kérdései felé fordulni:

„Aki negyvenévesen még mindig ugyanazokat a célokat kergeti, mint húszévesen, az lemarad önmaga valódi hivatásáról.”

Ez a belső fordulat gyakran történik meg krízis formájában, mert csak így tudjuk elengedni azt, ami már nem szolgál.
 
Az életközép nem második esély - sokkal inkább egy új szint. A személyiségfejlődés nem ér véget a fiatal felnőttkorban. Ez az életszakasz éppen arra hív, hogy valóban felnőjünk: ne csak reagáljunk az életre, hanem formáljuk is azt.

Ha van bátorságod megnézni, mi az, ami már nem működik, akkor tudod elkezdeni újraépíteni azt, ami igazán te vagy.

Források:
Erik H. Erikson: Identity and the Life Cycle, 1959
Carl Gustav Jung: The Stages of Life, in Modern Man in Search of a Soul, 1933
Shapiro, B. (2019): Midlife: A Philosophical Guide


A szerzőről:
 
Antal Olivia Vezetői Coach és Gestalt Terapeuta, Powerflow tréner a pszichológia területein képződve jutott el addig, hogy egyéni konzultációkban, valamint online és személyes képzéseken támogatja az útjukon önmagukat keresőket 2015 óta. 

2025-ben megjelent Én-építő program munkafüzete a belső munkát támogató 12 feladatot tartalmaz, melyek segítenek tisztábban látni a belső működéseket, feltérképezni az elakadásokat, és aktivizálni a rejtett erőforrásokat. Alkalmas egyéni feldolgozásra, továbbá hasznos segítő szakembereknek is a kliensi munkához.

Itt találod a kiadványt: Én építő program munkafüzet - Egy erős önvaló felépítésének és megerősítésének folyamata 12 gyakorlattal »